Nowy domownik w domu, zwłaszcza jeśli jest malutkim dzieckiem, to duża zmiana w otoczeniu kotów. Czy warto przygotować na nią koty? Jeśli tak, to w jaki sposób? Podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami, a także rozmową z kocią behawiorystką.

Nasza Najmłodsza jest już z nami. Przyszła na świat 11 marca, z nieco owłosioną główką. Ani ruda, ani Sfinks ;) Podzieliliśmy się z Wami tą wiadomością na Facebooku i Instagramie, tam też pięknie ją przyjęliście, szczodrze nam gratulując. Śmiało możecie winszować nam także tutaj – szczęśliwym rodzicom i takiemu „rodzeństwu” ;)

Od tamtej pory wszyscy pytacie, jak na nowego domownika zareagowały Rude. Zanim podzielę się szerzej wrażeniami, przeczytajcie jak przygotować koty na przyjście dziecka i jego obecność w domu.

Wraz z wiedzą o ciąży, pojawiły się u mnie jednocześnie ekscytacja na to, że moje dziecko będzie wychowywało się z kotami (i to jakimi!), ale także pewne obawy, czy koty odnajdą się w tej zupełnie nowej dla nich sytuacji. Przyzwyczajone tylko do towarzystwa ludzi dorosłych i – nie bójmy się użyć tych słów – świętego spokoju.

Czas oczekiwania na dziecko był dla mnie na zmianę czasem pracy oraz niezbyt dobrego samopoczucia fizycznego. Przyznam szczerze, że zabrakło już miejsca na „książkowe” przygotowanie kotów do spotkania z noworodkiem. Jednak w związku z tym, że otaczam się kociarzami, samoistnie docierało do mnie dużo istotnych porad. Mam też internet oraz… intuicję. Dość łatwo jest przewidzieć, co może być pomocne w takiej sytuacji. Postanowiłam sobie zaufać, ale korzystając jeszcze z chwili przed porodem (jak krótkiej, tworząc ten wpis jeszcze w ciąży, nie wiedziałam), pogłębić swoją wiedzę.

Dodatkowo, przy okazji wpisu na blogu, w którym podzieliłam się z Wami wiadomością o zbliżającym się „dokoceniu” i Sfinksie zamieszkującym wówczas mój brzuch, Olka podzieliła się w komentarzu swoimi kocio-macierzyńskimi doświadczeniami. To było tak celne, tak trafiające w moje podejście… że aż z tego wszystkiego zapomniałam jej podziękować ;) Niniejszym to czynię, wspaniała mamo!

Zebrałam do kupy swoją wiedzę, doświadczenia innych (w tym właśnie Olki) oraz spływające zewsząd porady i postanowiłam zapytać jeszcze o wszystko ekspertkę – Karolinę Telwikas, kocią behawiorystkę. Tak, aby każdy z Was, kto spodziewa się nowego członka rodziny, mógł świadomie skorzystać z tej wiedzy.

Jak przygotować koty na przyjście dziecka? Rozmowa z Karoliną Telwikas, kocią behawiorystką

Ja: Karolina, czy rzeczywiście warto podjąć szczególne środki, aby przygotować kota na przyjście dziecka? Czy te zabiegi mogą faktycznie pomóc w adaptacji do nowej sytuacji?

Karolina Telwikas: Oczywiście, że warto. Kot uwielbia stabilizację, a ciąża opiekunki, a potem pojawienie się dziecka, to wiele różnorodnych zmian również w kocim życiu. Jeśli podejmiemy wysiłek i przygotujemy kota na to co ma nadejść, łatwiej zaakceptuje „domową rewolucję”.

 

Od czego powinniśmy zacząć? Przyjmijmy, że to początek, jestem w ciąży wraz z całym wachlarzem zmian we mnie (hormony, samopoczucie) i w otoczeniu… czy według Twojej wiedzy koty czują, że coś się szykuje?

Koty mają znacznie bardziej wyczulone zmysły niż ludzie, więc wyczuwają to, że zachodzą zmiany w organizmie opiekunki. Można zaobserwować zmianę kociego zachowania w stosunku do ciężarnej – np. jeden kot będzie starał się przebywać jak najbliżej, stanie się bardziej przymilny, a inny raczej zacznie unikać kontaktu.
I to właściwie jest początek. To za nas robi nasz organizm – inny zapach, zmiany nastrojów i zachowania. Ale kot to zaakceptuje, bo nie jest to związane z odczuwaniem przez kota stresu czy zagrożenia.

Mój brzuch zaokrągla się, a koty zawsze lubiły na nim spać. Pozwalać na to czy nie? U nas, gdy brzuch stał się widoczny, było tak: Rysiek nie próbował kłaść się na nim (a wcześniej mu się to zdarzało), natomiast Marchewka jak najbardziej, pchała się chyba nawet częściej. Dopóki nie wydawało mi się to niewygodne dla mnie lub Sfinksa, pozwalałam jej na to albo ją delikatnie przesuwałam.

Szukałabym kompromisu pomiędzy tym żeby mi było wygodnie, ale żeby też nie separować kotów od siebie. One pomimo zmian, muszą czuć się bezpiecznie. Jeśli nagle diametralnie zmienią się nasze wspólne kocio-ludzkie zwyczaje, to koty zaczną odczuwać stres. A to nie jest to, do czego dążymy. Proponowałabym pozwalać kotom przytulać się do brzucha, ugniatać, ale odnaleźć takie ułożenie ciała, żeby nie powodowało to naszego dyskomfortu.

Kiedy dowiedziałaś się ode mnie o ciąży, wspomniałaś o stopniowym – zarówno pod kątem częstotliwości i intensywności – włączaniu kotom płaczących niemowląt na YouTube. Stosowałam się do tego, choć przyznaję, że nie było to regularne. Takie foniczne efekty faktycznie pomagają kotom oswoić się z tym, co je czeka?

Tak. Jeśli odtwarzamy autentyczny, nagrany płacz dziecka (na początku cicho, później stopniowo głośniej), wprowadzamy w przestrzeń domu nowy dźwięk, który pojawi się „na żywo” za jakiś czas. Przypuszczam, że Marchewka będzie reagowała na te dźwięki mocniej niż Rysiek.

Kiedy odtwarzamy głos płaczącego dziecka i ani nie biegamy niespokojnie po domu, ani nie jesteśmy zdenerwowani – takie zachowanie z pewnością zaniepokoiłoby kota, który doskonale odczuwa nasze emocje. Jeśli z nowym dźwiękiem nie pojawiają się żadne negatywne dla kota doznania, to przyzwyczai się do niego znacznie łatwiej.

Kolejny punkt programu to nowe zasoby w domu. Wózek, łóżeczko, fotelik i tak dalej. Dla mnie oczywiste było, że najpierw przetestują je koty, bo staraliśmy się we wszystko zaopatrzyć przed narodzinami. A nowy, tak atrakcyjny zasób w domu, to kocia ciekawość i chęć użytkowanie przez koty. To podobno dobra droga – pozwalać kotom zostawiać swój zapach, nie zakazywać wejścia do dziecięcych „legowisk”. Zgadzasz się? Dopytuję, bo znalazłam w internecie też sprzeczne informacje, aby w jakiś sposób odstraszyć koty od tych miejsc (np. poprzez specjalne spray’e czy dwustronną taśmę klejącą) oraz sprezentować kotu własne, nowe legowisko. To mnie nie przekonuje. Może rozwiązaniem jest coś po środku – pozwolić na obwąchanie, ale już nie na spanie?

Nie zabraniałabym kotu eksploracji nowych elementów wyposażenia. Tak jak wspomniałaś, pozostawią na sprzętach swój zapach, czyli „oswoją” je i to jest jak najbardziej wskazane. Nie zabierajmy kotom przestrzeni, która dotąd była dla nich dostępna. Nie bardzo wiem, czego chcą uniknąć osoby odstraszające koty od dziecięcych sprzętów. Sierści? Nic z tego, sierść i tak będzie wszędzie. Tego, by kot nie leżał np. w łóżeczku? I tak będzie próbował tam wchodzić, kiedy pojawi się dziecko. Dziecko jest ciepłe i na początku nie za bardzo się rusza, więc jest dla kota idealnym „termoforkiem” i kot będzie próbował to wykorzystać. A jeśli dziecko będzie płakało, to kot z pewnością sam będzie unikał hałasu i „oddali się na z góry upatrzoną pozycję”. To samo stanie się w sytuacji, kiedy kot zaśnie w łóżeczku i dostanie „kopa” od śpiącego obok niemowlaka – pójdzie sobie. Oczywiście zaznaczam, że interakcje kot i dziecko muszą zawsze odbywać się pod okiem dorosłych ludzi, bo i kot i dziecko mogą zrobić sobie krzywdę zupełnie nieświadomie. Sporo zależy od tego, na ile znamy naszego kota i jego reakcje w różnych sytuacjach.

Zabawa z kotami – ograniczać czy nie? Przyznaję szczerze, że w ciąży nie miałam wiele czasu, a przede wszystkim sił, na zabawę (nie zabrakło go na pewno na wspólne leniuchowanie i pieszczoty). Jednak nasze koty, o czym wiadomo nie od dziś, są mocno pasywne, dlatego uznałam, że nie odczują różnicy. Jeśli jednak ktoś na co dzień, regularnie bawi się z kotami, to czy powinien stopniowo limitować ten czas, bo po porodzie może go zabraknąć?

To jest trudna sprawa. Koty, jak dzieci, kiedy się nudzą, wymyślają różne psoty, żeby zwrócić na siebie uwagę, więc należałoby poświęcać im tyle czasu, co dotychczas, ale młoda mama zwykle nie ma na to siły. I tu wracamy do tego, co już powiedziałam wcześniej – jeśli będziemy zmiany (ograniczenia) wprowadzać stopniowo, to kot najprawdopodobniej je zaakceptuje. Choć przyznam, że idealną sytuacją byłoby przekazanie komuś obowiązków i przyjemności zabawy z kotem lub urozmaicenie kociego środowiska.

Czy warto zrobić jeszcze coś przed narodzinami? Mam tu na myśli także szczepienia, odrobaczanie kotów i ewentualnie ich kąpiel.

O kota powinniśmy dbać zawsze, więc dla mnie naturalne jest, że kot ma wykonywane odrobaczenia (lub badany kał pod kątem obecności pasożytów) i szczepienia zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień. Co do kąpieli to zależy od tego czy kot ją lubi – jeśli nie lubi, nie potęgujmy jego stresu.

Jest już po porodzie, mama z dzieckiem jeszcze w szpitalu. Tu zapytam o przemycanie zapachu dziecka do domu. Słyszałam o tym wielokrotnie i zamierzałam tak właśnie zrobić czyli O. miał przynieść ze szpitala do domu ubranka (a może nawet pieluchę?) przesiąknięte zapachem dziecka, tak aby koty mogły się z nim oswoić zanim wszyscy się poznają. To rzeczywiście dobry kierunek? A jeśli tak, to czy te przedmioty kłaść tylko w typowych dla dziecka miejscach (łóżeczko, wózek itd.) czy rozłożyć wszędzie w domu? U nas to się nie zdarzyło, bo choć O. zabrał ze szpitala te przedmioty, to z przejęcia zapomniał cokolwiek z nimi zrobić.

Pamiętajmy, że trochę tego zapachu już jest w domu, dziecięce ubranka i kocyki zostały uprane w specjalnym proszku, więc ten zapach już się wplótł w zapach całego domu. Niemowlę pachnie też swoją mamą, więc koty niejako „z marszu” uznają je za domownika, ale… będzie jeszcze zapach szpitala kojarzący się kotom nie najlepiej. W związku z tym jak najbardziej należy przynosić do domu ubranka, kocyki czy pieluszki. Zostawiać je w miejscach neutralnych dla kota, unikać okolic misek, legowisk, kuwet oraz wejść do pomieszczeń czyli punktów o strategicznym znaczeniu dla kota.

Olka w swoim komentarzu wspomniała o stosowaniu Feliwaya (syntetyczne feromony kocie) do kontaktu. Ja używam go tak czy inaczej, dla poprawy relacji Rudych. Jeśli jednak ktoś nie używa go na co dzień, czy to jest ten moment, kiedy powinien?

Feromony działają wtedy, kiedy rzeczywiście problem kota to brak poczucia bezpieczeństwa. Można je jak najbardziej zastosować w postaci dyfuzora do kontaktu. Choć u mnie w terapiach lepiej sprawdzają się obroże feromonowe (o ile kot zechce je nosić), zawierają dwie frakcje feromonów czyli mają szerszy zakres działania i dodatkowo kot zawsze ma obrożę „przy sobie”. Poza tym można również stosować np. suplementy diety zawierające tryptofan, który działa na koty relaksująco.

Wychodzimy ze szpitala i jedziemy do domu. Co teraz? Od razu postawić fotelik z dzieckiem przed kotami i pozwolić na naturalny (aczkolwiek kontrolowany) rozwój sytuacji? Czy na początku izolować, jak przy dokacaniu? Olka nie czekała, najpierw ich sobie przedstawiła, mi to samo podpowiada intuicja.

Postawiłabym fotelik z dzieckiem nie przed kotami, tylko w jakiejś neutralnej domowej przestrzeni i poczekała aż koty same podejdą do dziecka. W kontaktach z kotem najlepiej poczekać, by to on przejął inicjatywę. To on powinien zdecydować kiedy „nowy obiekt” nie jest dla niego zagrożeniem i można go poznać bliżej. Jeśli to możliwe, usiądźmy spokojnie i obserwujmy rozwój sytuacji.

Nowy domownik wszedł płynnie do domu. I tu pojawia się kolejne pytanie: co ze wspólnym czasem? Jak w sposób nieodczuwalny dla kotów podzielić swoją uwagę na koty i (absorbujące) dziecko? Czy to w ogóle możliwe? Czy jesteśmy w stanie postępować tak, by koty nie poczuły się odrzucone?

Myślę, że to bardzo indywidualna sprawa. Dajmy kotom alternatywę. Można spróbować zaproponować kotom nowe wyzwania w postaci nowych zabawek, tuneli, domków czy karmidełek. Według mojego doświadczenia, ulubiony przysmak i karmidełko czyni cuda. Ostatnio u nas w domu wszystkie cztery koty (najstarsza 12 lat, najmłodszy 2,5 roku) są zachwycone wirującymi motylkami, nowa zabawka poprawiła relacje w grupie. Oczywiście należy znaleźć czas na pielęgnowanie relacji z kotem, czyli wspólne wieczorne głaskanie, mizianie, polegiwanie czy po prostu drzemkę.

Wszyscy mieszkamy już pod jednym dachem, w symbiozie i harmonii (oby!). Czy jest coś, na co szczególnie powinniśmy uważać? Zgadzam się z tym, co mi kiedyś powiedziałaś – kot nie zrobi dziecku krzywdy celowo, ale może niechcący, np. swoją masą (już widzę rozpychającego się w malutkiej kołysce z dzieckiem Rysia) ;) Na co warto zwrócić uwagę, poza obserwacjami, obcinaniem kotom pazurów (z tego samego powodu, aby nie zadrapały niechcący dziecka)?

Może warto pomyśleć żeby w „legowisku” dziecka, znalazło się także miejsce na kota ;) A tak na poważnie, kontakty dziecka i kota powinny się odbywać pod okiem dorosłych. Kot, kiedy zaakceptuje dziecko, będzie chciał być blisko niego – taki mały człowiek jest ciepły, nie za bardzo się rusza, sporo śpi (w wersji idealnej ;)). Zwykle w dziecięcym pokoju jest cicho i spokojnie. Dla kota to rewelacyjne miejsce. Niestety kot może się np. próbować położyć na dziecku (przecież są koty, które włażą jeden na drugiego, żeby się zdrzemnąć), warto wtedy być w pobliżu i delikatnie acz stanowczo przesunąć kota obok dziecka. Poza tym kwestia zabawek. W tej chwili wiele dziecięcych zabawek jest bardzo atrakcyjnych dla kota – maty edukacyjne, karuzele, wszystko to, co szeleści i ma różnorodne „dyndadełka”. Kot w czasie zabawy może zapomnieć, że obok jest dziecko – na to też warto zwrócić uwagę i zareagować albo zabierając dziecko, albo dając kotu alternatywę w postaci absorbującej zabawki w innym miejscu. Najważniejsze to starać się zachować zdrowy rozsądek.

Wiemy już na co uważać. Poza tym pozwalać na wszystko, asystę kotów kiedy i jak chcą? Podczas kąpieli, zmiany pieluchy i innych czynności przy noworodku? W moim odczuciu tak :)

A dlaczego nie. Nie wierzę, że wasze koty nie siedzą z wami w łazience. Nie siedzą? No dobra, moje siedzą :) To jest nasze domowe życie, a koty są pełnoprawnymi domownikami, a do tego są okropnie ciekawskie. Pozwólmy im na to.

Oczywiście, że siedzą z nami w łazience, obowiązkowo :)

Wracając do pytań – wielokrotnie słyszałam, że koty często stają się takimi nianiami z przypadku. Pilnują bezpieczeństwa dzieci, alarmują rodziców, gdy coś się dzieje, np. dziecko gorzej się czuje. Miaucząc wzywają rodzica do opieki, gdy dziecko płacze. Czy rzeczywiście w sposób świadomy narzucają sobie taką rolę?

Trudno powiedzieć. Koty stosunkowo krótko (na przestrzeni dziejów) mieszkają z nami 24 godziny na dobę. Ich zachowanie ewoluuje. Uważam, że koty mieszkające stale z nami (i z innymi żywymi istotami) są bardziej socjalne, ale też wyposażone we wszystkie swoje instynkty. I można zaobserwować coraz więcej zachowań, które odbiegają od tego, co wiemy o kotach. To jest pasjonujące, że możemy uczestniczyć w takich zmianach i podpatrywać takie zachowania.

Na koniec jeszcze czarny scenariusz – co jeśli adaptacja nie przebiegnie w oczekiwany sposób? Kot będzie przejawiał objawy wycofania i depresji? Jak możemy mu pomóc? Czy wina zawsze będzie po naszej stronie, bo czegoś nie dopilnowaliśmy? Czy nawet mimo największych starań, coś może pójść nie tak i kot nie odnajdzie się w nowej sytuacji? Ile czasu powinna zająć taka poprawna adaptacja?

Czas socjalizacji będzie zależał od naszego postępowania i charakteru oraz nawyków kota. Może się zdarzyć i taki czarny scenariusz. Tym bardziej, że dziecko w przeciągu kilku, kilkunastu miesięcy zacznie raczkować i chodzić. To kot także może odebrać jak pojawienie się „intruza” na jego terytorium. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc, najlepiej specjalistę w kocim temacie. Nie ma się co obawiać, nie zje nas, a może pomóc. Spojrzenie na problem świeżym okiem i przedyskutowanie go z kimś, kto zna kocie zachowania, często daje bardzo dobre efekty i przynosi rozwiązanie problemów.

Karolina, myślę, że wyczerpałyśmy już temat i bardzo Ci dziękuję za podzielenie się z nami tak drogocenną wiedzą. Czy chciałabyś dodać coś jeszcze?

Drogie młode mamy, przede wszystkim, zachowajcie zdrowy rozsądek. Koty od długiego już czasu towarzyszą niemowlakom i ludzkość nie wymarła. Dziecko przebywając ze zwierzęciem stymuluje swój system odpornościowy i kształtuje empatię wykraczającą poza swój gatunek. My, opiekunowie, mamy dość szeroki dostęp do wiedzy o kocim zachowaniu, więc możemy prosić o pomoc, zdobywać wiedzę i łączyć ją z własnym doświadczeniem dla dobra wszystkich domowników. A w przypadku różnych rozhisteryzowanych „cioć dobra rada” proponuję zachować się jak prawdziwa kocia mama – osyczeć i ofukać.

Dziękuję raz jeszcze za tę inspirującą rozmowę i wieńczący ją komentarz :) A tymczasem życzę nam i innym – przyszłym i obecnym rodzicom – fantastycznego wspólnego życia, gdzie koty i dzieci w sposób harmonijny wychowują się razem.

Na koniec podsumuję dla Was wnioski z rozmowy z Karoliną i moich przemyśleń.

Jak przygotować koty na przyjście dziecka – przed narodzinami dziecka:

 • Powoli ograniczajmy czas poświęcony na zabawę z kotami, aby nie odczuły nagle radykalnej zmiany, ewentualnie zorganizujmy inne towarzystwo dla kotów (rodzeństwo, partner, ktoś kogo koty znają) w zastępstwie. Jeśli uda nam się pogodzić opiekę nad noworodkiem z zabawą z kotami, to będzie idealnie, jednak tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować, stąd pewne środki zapobiegawcze (poczuciu odrzucenia u kotów).
 • Pozwólmy kotom cieszyć się wspólnym czasem, nie zabraniajmy im bycia blisko brzucha kobiety ciężarnej, nie odsuwajmy ich od siebie.
 • Odtwarzajmy kotom nagrania dziecięcych odgłosów – płaczu, krzyku – aby miały szansę się z nimi oswoić. Stopniowo, zwiększając natężenie – głośność i częstotliwość.
 • Pozwólmy kotom zapoznać się z akcesoriami dla dziecka, obwąchać łóżeczko, fotelik i inne przedmioty przeznaczone dla dziecka.
 • Pamiętajmy o przygotowaniu kotów na nowego domownika – odrobaczeniu, skróceniu pazurów. To zabiegi, które w domach z kotami wykonywane są systematycznie, ale nie zapomnijmy o nich w tym niecodziennym okresie.
 • Taka rada ode mnie – zróbcie duży zapas kociej karmy, potem możecie nie mieć do tego głowy ;)

Jak przygotować koty na przyjście dziecka – po narodzinach dziecka:

 • Zanim niemowlę przybędzie do domu, przynieśmy ze szpitala do domu dziecięce przedmioty, ubranka czy pieluchę, i połóżmy je w neutralnych dla kotów miejscach. Pozwoli to kotom oswoić nowego domownika.
 • To czas, kiedy możemy wprowadzić w domu kocie feromony. Powinny pomóc złagodzić ewentualny stres wynikający z nowej sytuacji.
 • Niczego nie przyspieszajmy, dajmy kotom szansę zapoznania się z nowym domownikiem w ich własnym tempie. Nie narzucajmy im niczego, niech ich kontakt z dzieckiem odbywa się w sposób naturalny, niewymuszony.
 • Spróbujmy w jakiś sposób nagrodzić koty – niech będą to na przykład przysmaki lub nowa zabawka. Coś, co sprawi kotom przyjemność.
 • Starajmy się znaleźć czas na pielęgnowanie naszych relacji z kotami – wspólne drzemanie, pieszczoty. Jeśli nie zabawa, to niech dzielonym rytuałem będzie odpoczynek.
 • Pozwólmy kotom na przebywanie z dzieckiem (w sposób kontrolowany), pozwólmy im budować relację.
 • Koty śmiało mogą asystować przy czynnościach wokół dziecka, to też jest wspólne spędzanie czasu.
 • Jeśli wszystkie te sposoby zawiodą, umówmy się z kocim specjalistą i skorzystajmy z jego pomocy.

I przede wszystkim – nie bójmy się tej nowej przygody :)

Wkrótce postaram się podzielić z Wami szerszą relacją z obcowania tych różnych gatunków, a tymczasem zostawię Was z dialogiem pomiędzy mną a O.. Myślę, że najlepiej zobrazuje dotychczasową sytuację i na chwilę zaspokoi Waszą ciekawość.

– Wszyscy pytają o reakcję Rudych na Najmłodszą, przypuszczając pewnie, że bardzo mocno odczuły jej obecność. A spójrzmy na Rysia, leży z wywalonym brzuchem, pokazując swój WYWALONY stosunek do sytuacji. Gdzie tu ten stres, dostrzegasz choćby jego cień? – zapytałam O.

– Stres to będzie jak Najmłodsza zacznie raczkować i wyjadać Ryśkowi z miski.

***

Karolina Telwikas

Przede wszystkim kociara, w następnej kolejności koci behawiorysta i kulturoznawca.

Od ponad trzech dekad opiekuje się i mieszka z kotami. Koty (obecnie cztery) są pełnoprawnymi domownikami w jej mieszkaniu, darzy je ogromnym szacunkiem i wciąż stara się stworzyć wspólny kocio-ludzki system domowej komunikacji.
Absolwentka specjalistycznego kursu: „Studium kot: zachowania prawidłowe i problemy behawioralne” i kilku krótszych lub dłuższych kursów, warsztatów i seminariów.
Prowadzi stronę kocidoradca.pl oraz fp na Facebooku „Zrozumieć Kota – porady behawioralne”.

Więcej o Karolinie oraz zbiór jej porad znajdziecie TUTAJ.

Komentarze 23

 1. Agn

  Jak zwykle „micha” mi się rozjarzyła na pewne zdania :D
  Bardzo fajny i pouczający tekst i bardzo zbliżony do moich przemyśleń i instynktu (choć nie mam swoich dzieci ale jakieś pojawiają się co jakiś czas i na jakiś czas ). Jeśli kiedyś zdarzy mi się „sfinks” w drodze to wrócę do tego wpisu <3
  Magda, O. jeszcze raz Wam gratuluję i trzymam kciuki aby zawsze tak było jak na tym ostatnim zdjęciu <3
  Pozdrawiam

  18 kwietnia 2017 o 23:08 · Odpowiedz
 2. J.Bismark

  Ogromnie należy uważać na maty edukacyjne dla dziecka, jeśli koty lubią takie miękkie rzeczy żuć i odrywać po kawałeczku może zakończyć się to KATASTROFĄ!!!!! jestem na etapie rekonwalescencji jednego z moich kotów. Uwielbiał „bawić sie” taką matą i przez przypadek połknął kawałek! Utkwiła w jelicie krótkim tuż przy trzustce!!! Jelito w tym miejscu już obumierało!!! Gdyby nie szybka reakcja cudownego Pana Doktora Weterynarii mój Benuś nie byłby już z nami!!!
  Także oczywiście – bezpieczeństwo dziecka najważniejsze ale i również bezpieczeństwo kotów!
  Zabrać lub po prostu nie kupować niczego dla dziecka co może być NIEBEZPIECZNE dla naszych ukochanych kotków!!!!

  19 kwietnia 2017 o 00:15 · Odpowiedz
 3. kiki89

  No jak to, przecież kota trzeba się pozbyć! Jeszcze zadusi dziecko, albo rzuci się z pazurami i zębami na tętnice! W najlepszym razie wydłubie oko! Tylko czeka na okazję! ;)
  Dziękuję za ten tekst. Mam nadzieję, że dzięki niemu nie będzie mi już ubywać znajomych, którzy z obawy o dziecko oddali swojego kota. Chociaż na paranoję pewnie nic nie pomoże….

  19 kwietnia 2017 o 00:16 · Odpowiedz
 4. J.Bismark

  Oczywiście mata edukacyjna wylądowała juz dawno w śmietniku.
  Naprawdę mocno przestrzegam przed wszystkim co dla naszych zwierząt niebezpieczne. Maty edukacyjne, zabawki wykonane z gumy, zabawki wykonane z waty, pianki itp.. itd…
  Ja odkąd jest z nami Maja (ma już 16 miesięcy) naprawdę dbam od początku o moje dwa koty, nawet jak nie mam już siły to jednak zawsze znajdę dla nich czas, czują się tak samo kochane zarówno przed Mają jak i teraz…
  Niestety nieszczęśliwe wypadki zawsze mogą się zdarzyć…

  19 kwietnia 2017 o 00:26 · Odpowiedz
 5. Ancia

  Jeszcze raz gratuluję nowego członka rodziny :) Jestem wdzięczna za ten tekst :) Czytając wywiad poczułam się jakbym po części sama zadawała te pytania, które gdzieś od jakiegoś czasu plątają się w mojej głowie. Cieszę się, że wszystko jest tak poukładane, sama jestem w 5 miesiącu ciąży (pierwsze dziecko), mamy jedną kotkę. Zakładam od początku że wszystko się samo dobrze ułoży w relacji kotka-dziecko, ale dobrze wiedzieć że jeśli miałoby być inaczej, można dać sobie pomóc :) Z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły na blogu, serdecznie pozdrawiam :)

  19 kwietnia 2017 o 09:04 · Odpowiedz
 6. Domi

  Świetny tekst! :) Powinni go opublikować w pismach i portalach o tematyce rodzicielskiej, może mamy w końcu przestałyby się bać, a inne przestałyby rozsiewać mity o tym, że kot i dziecko nie idą w parze. ;-)

  19 kwietnia 2017 o 14:31 · Odpowiedz
 7. Urszula

  Wspaniały tekst, gratuluję pięknej trójki dzieci :) . Na dniach spodziewamy się rozwiązania i ten tekst odpowiedział na wiele naszych pytań. Takie artykuły powinny trafiać do szerszego grona odbiorców. Swoją drogą bardzo dużo nasłuchaliśmy się o śmiercionośnych kotach; o tym, że przenoszą śmiertelne choroby, że ich kłaczki zaduszą nam dziecko na śmierć. Że nie długo przestaniemy mieć skrupuły i oddamy koty. Smutne że tak wielu ludziom wystaje słoma z butów.

  19 kwietnia 2017 o 19:16 · Odpowiedz
 8. Ojej ojej, zarumieniłam się :) Nie ma za co, jak coś jakoś kiedyś i gdzieś będziesz potrebować, to pisz śmiało do mnie. Pomogę na ile będę umiała :)

  U nas z tym przedstawianiem w sumie wyszło dobrze, bo mała jak przywoziliśmy ją ze szpitala do domu to spała. Wnieśliśmy do domu i postawiliśmy no nijak inaczej jak przed kotami, bo wynajmowaliśmy wtedy kawalerkę i… w każdym kącie był kot :P przy większym mieszkaniu nie wiem jak bym to rozwiązała, ale zapewne dzidzia w foteliku stanęłaby gdzieś w okolicach łóżeczka, ale nadal koty mogłyby swobodnie podejść. My się baliśmy, że zanim koty zdążą ją poznać, to zacznie płakać, nie chciałam, żeby pierwszy kontakt z dzieckiem zaczął się od płaczu. I szczęśliwie malutka spała.

  W ogóle urocze zdjęcia – tutaj, na instagramie. Takie pełne miłości <3

  2 maja 2017 o 23:59 · Odpowiedz
 9. Rozkleiłam się, rozkoszne zdjęcia – rude wyczekiwały, wyczekiwały i się doczekały. Gratulacje!

  14 maja 2017 o 21:51 · Odpowiedz
 10. Przydatny wpis i super zdjęcia!

  24 lipca 2017 o 20:07 · Odpowiedz
 11. danuta001

  Istnieje pogląd, że dziecko, które przychodzi na świat w domu gdzie jest kot uodparnia się na alergię. Nie wiem ile w tym prawdy, ale wiem, że kot który ma kontakt z dzieckiem musi być zdrowy i zadbany. Swojemu kotu dodaję do karmy TrichoCat – VetExpert. To pasta, która zapobiega zbijaniu się włosów w żołądku i jelitach kota. Kot utrzymując czystość liże swoją sierść i siłą rzeczy spore jej ilości połyka. Owszem trzeba się przyglądać poczynaniom kota, le nie róbmy tragedii

  1 września 2017 o 16:48 · Odpowiedz
 12. Zastanawiam się, jak można oddawać zwierzę, bo „mamy teraz dziecko i nie możemy się nim już zajmować”. Usłyszałam taki tekst ostatnio i …oniemiałam. Na całe szczęście powstrzymałam się od pytania, czy jak pojawi się drugie to to pierwsze też oddadzą, bo to przecież tak wygląda, zwierzak jest częścią naszej rodziny i tak, jak uznaje nas, przyjmuje nowego członka rodziny.

  20 listopada 2017 o 19:32 · Odpowiedz
 13. Cieżko jest się przygotować na przyjście dziecka na świat, a co ma powiedzieć zwierzak który nie rozumie co się stało.

  15 marca 2018 o 04:26 · Odpowiedz
 14. kola

  A ja mam jeszcze jedno dość ważne pytanie apropos higieny. Mój kot jest wychodzący. Mamy wokół wiele łąk i kot od dwóch tygodni sprowadza niemiłosiernie dużo kleszczy. Oczywiście staramy się ich pozbywać kiedy zobaczymy, że kleszcz już się wbił, ale parę razy zdażyła się już sytuacja. kiedy po głaskaniu kota zauważyłam pełzającego kleszcza u siebie na ręce. Jestem tą sytuacją przerażona, bo zasięgam opinii u wielu kociarzy, ale niestety nawzajem eliminują obydwie metody strzeżenia się przed kleszczami, czyli kropli i obroży. Nie wiem, czy kąpanie kota coś by pomogło. Wiem za to na pewno, że niemiłosiernie by go zestresowało. Czy ktoś ma jakiś dobry, sprawdzony sposób na pozbycie się tego paskudztwa?

  16 kwietnia 2018 o 20:28 · Odpowiedz
 15. Aleksandra

  A ja mam pewne pytania i wątpliwości. Wydaje mi się, ze sprawa została ukazana w bardzo idealnym świetle, w idealnych warunkach. Co jeśli mamy bardzo mocno ograniczoną przestrzeń mieszkalną (kawalerka), a kot do spokojnych nie należy? W nocy biega, skacze itp. I zazwyczaj nie zważa na przeszkody po drodze. Po pierwsze, hałasuje mocno, a jednak, gdy uspie (w końcu) noworodka, a kot mi go obudzi to przecież szału dostanę, po drugie, boje się ze niechcący naskoczy na dziecko, bo tak biega… plus wiadomo, kot łazi wszędzie i wszystko liże, gryzie, wyciera się itp. Nie da się przy dziekcu chować ciagle wszystkiego, smoczków, butelek, kocykow itp itd. Nie podam raczej synkowi oblizanego przez kota smoczka i nie przyłożę do twarzy pieluszki całej w sierści. Uwielbiam zwierzęta, ale przy jednym pokoju działającym jako sypialnia, pokoj dziecka i pokój dzienny, bardzo ciężko zaaranżować tą sytuacje. Trgo typu problemy nie zostały w ogóle poruszone w tym wywiadzie. Chętnie sie dowiem, jak się do tego Pani ustosunkuje. :)

  16 kwietnia 2018 o 23:33 · Odpowiedz
  1. Lena

   no i się Pani nie ustosunkowała, a też jestem ciekawa odpowiedzi…
   Generalnie uważam przekładanie dobra zwierzęcia ponad dobro dziecka za irracjonalne. Sama kocham zwierzęta i swojego kota bym się nigdy nie pozbyła, ale na miłość boską jest chyba jakaś hierarchia, nie wyobrażam sobie skakać wokół kota, bo wiadomo, że najważniejsze w tym momencie będzie moje dziecko, więc nie chciałabym żeby spało w „zasierścionym” łóżeczku. Jeśli pozwalamy spać kotu w łóżku. to taką pościel trzeba prać codziennie, a przy maluszku jest jak wiadomo i tak wystarczająco dużo prania. Chodzi oczywiści o wszelkie drobnoustroje „mieszkające” w futrze zwierzaka, a poza tym to co kot roznosi na łapkach grzebiąc uprzednio w kuwecie. Naprawdę przeraża mnie takie zachowanie, ale Pani pewnie pozwala również kotom swobodnie chodzić po stole i skubnąć sobie coś z talerza jak będzie miał na to ochotę…?

   17 lipca 2018 o 15:37 ·
  2. Agn

   Tak samo jak nikt nie je ze sztućców oblizanych przez kota tak samo nikt nie poda dziecku oblizanego smoczka. Trzeba wyrobić w sobie nawyk chowania przedmiotów nieprzeznaczonych dla kotów. Co do sierści to koty należy regularnie czesać, czesanie znacznie zmniejsza ilość sierści w otoczeniu, dodatkowo należy zwrócić uwagę na karmę, którą podajemy kotu. Im gorszej jakości (wiskas, kitiket, purina) tym więcej sierści należy się spodziewać na przedmiotach codziennego użytku. Zyczę powodzenia w nowej roli i w aklimatyzacji dziecka z kotem :)

   9 kwietnia 2019 o 15:38 ·
 16. Paulina

  Jezu jakie te koty kochane ! <3

  19 kwietnia 2018 o 02:05 · Odpowiedz
 17. P.K.

  NIE WYPUSZCZAJ KOTA

  22 sierpnia 2018 o 16:38 · Odpowiedz
 18. Kasia

  Bardzo fajny i pouczający tekst. Dziękuję! :) Ile czasu przed pojawieniem się dziecka wprowadzić feromony?

  15 lutego 2019 o 11:25 · Odpowiedz
 19. asia

  i co? Wyjadały kotom z miski? ?

  21 maja 2019 o 20:09 · Odpowiedz
 20. Ajla

  Dziękuję za ten artykuł. Bardzo pomocny. Mam tylko jedno pytanie. Mój kot wychodzi regularnie na dwór. Czy w tym wypadku nie powinnam ograniczyć dostępu do ewntualnych miejsc gdzie będzie leżało dziecko? Mój kot uwielbia tarzać się w piachu i na ziemi i nie chciałabym by przyniósł os na swoim futerku zwłaszcza że jest czarna i nie widać jak się ubrudzi. Dodatkowo nie często korzysta z kuwety w domu tylko na dworzu załatwia swoje potrzeby. Jest kotem bardzo spokojnym bo ma możliwość wybiega ia się na dworzu. Trochę też boję się obciąć jej pazurki by nie miała problemu z wchodzenie na drzewa gdyby goniły ją jakieś psy z sąsiedztwa. Jakie środki zaradcze zrobić w tym temacie?

  5 stycznia 2020 o 12:19 · Odpowiedz
 21. olazt

  Świetny i rzetelny wpis!

  25 kwietnia 2021 o 14:27 · Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*